Khamis, 5 April 2012

aktiviti menguntai manik bersama kanak-kanak

                                              RANCANGAN MENGAJAR

Nama kelas : Tadika Mawaddah
Bilangan murid : /15 Orang
Umur : 6 Tahun
Minggu & Hari : Minggu ke-22 & hari Rabu
Tarikh : 19hb Oktober 2011
Cadangan masa : ( 9.00 pagi – 9.40 pagi) 40 Minit
Tajuk dan Tema : Pakaian dan Aksesori
Tunjang utama : Tunjang Komunikasi Bahasa Malaysia
Tunjang disepadukan : Tunjang Perkembangan Fizikal Dan Estetika- Kreativiti
: Tunjang Fizikal dan Estetika- Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan

Standard pembelajaran utama :
i) (BM 1.2.2) Mengenal perkataan dengan bunyi suku kata awal yang berbeza

Standard pembelajaran yang disepadukan :
i) ( KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan
ii) ( PFK 1.2.5 ) menggunakan jari untuk menguntai objek bersaiz besar dengan menggunakan tali besar.

Objektif pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid boleh :
i) Menyebut suku kata yang berbeza seperti rantai, gelang, manik dan cincin
ii) Aktiviti nyanyian dan gerakan kreatif dengan bimbingan guru
Iii) Melakukan kemahiran moto halus tangan untuk menguntai manik yang besar.

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah tahu mengeja perkataan rantai, gelang, manik dan cincin.
Penerapan nilai : Keyakinan, Keberanian, Ketekunan dan Bersemangat
Alat bantu mengajar (ABM) : Rantai manik, Gelang, Tali, Kad imbasan, Lembaran kerja
KBKK : Menjana Idea











                                              RANCANGAN MENGAJAR

LANGKAH
MASA
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR

Set Induksi
( 5 Minit )

- Guru masuk ke kelas sambil memakai rantai manik yang sangat cantik pada leher dan gelang yang sngat besar pada pergelangan tangan.
- Guru meminta murid meneka barang yang dipakai oleh guru dileher dan pergelangan tangan.

-Guru memberitahu benda tersebut adalah aksesori perhiasan yang dikenali sebagai rantai manik dan gelang.

- Murid berasa teruja dengan dan tertanya-tanya apakah  yang cuba ditunjukkan oleh guru.

- Murid memberi pelbagai jawapan dengan penuh keyakinan.


-murid berasa teruja setelah dapat mengetahui benda yang dipakai oleh guru.



ABM: Rantai Manik
           Gelang

Objektif: -



Nilai: Keyakinan



KBKK: Menjana Idea


Langkah 1
( 15 Minit )


- Guru mengajar kaedah fonetik dalam membunyikan kosa kata rantai, gelang, cincin dan manik menggunakan kad imbasan.


-Guru meminta seorang murid berdiri dan membunyikan kosa kata yang ditunjukkan pada kad imbasan.

-Setelah selesai sesi mengajar, guru meminta pelajar berdiri untuk menyanyi lagu aksesori saya beramai-ramai sambil membuat gerakan dengan bimbingan.


- Murid belajar dengan penuh ketekunan dan bersemangat.




-Murid tersebut berdiri dan membunyikan kosa kata yang ditunjukkan pada kad imbasan.


- Semua murid mendengar arahan dan berdiri lalu menyanyikan lagu sambil membuat gerakan.



ABM: Kad imbasan
           Rantai
           Gelang
           Manik
           Cincin

Objektif: (i) & (ii)


Nilai: Keberanian
          Ketekunan
         Bersemangat


KBKK: Menjana Idea

Langkah 2
( 15Minit)

-Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan dan setiap kumpulan diberi satu mangkuk yang berisi manik pelbagai warna


-Guru menunjukkan kepada murid cara-cara untuk membuat rantai menggunakan manik dan tali.


- Murid berada dalam kumpulan yang telah dibahagikan dan menunggu arahan seterusnya.


- Murid melihat dengan penuh ketekunan dan melakukan aktiviti menguntai manik  dengan gembira.

ABM: Mangkuk
            Manik
            Tali

Objektif:  (iii)



Nilai: Ketekunan


KBKK: Menjana Idea

Penutup
( 5 Minit )

- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai sesi pembelajaran pada hari ini
- Guru bertanya kepada murid :
- Apakah yang telah dipelajari pada hari ini?
- Bagaimana membunyikan kosa kata mengikut gambar pada kad imbasan yang ditunjukkan?
- Guru memberi lembaran kerja dan menerangkan cara-cara untuk membuat sebelum dibawa pulang.





- Murid memberi pelbagai jawapan dengan penuh keyakinan.
- Murid membunyikan kosa kata pada kad imbasan yang ditunjukkan.

- Murid mengambil lembaran kerja



ABM: Lembaran kerja
Kad imbasan


Objektif: (i )


Nilai: Ketekunan
Keyakinan

KBKK: Menjana idea

Impak :











Lagu kanak-kanak

mama ku pulang dari kota,
mama ku belikan ku rantai,
rantaiku cantik berwarna merah,
bolehku pakai kemana  sahaja

bling..bling..bling..bling..bling..bling..bling..bling

ayahku belikan ku gelang,
gelangku cantik berwarna kuning.
Bolehku pakai ke sekolah..

bling..bling..bling..bling..bling..bling..bling..bling

Kakakku belikan ku cincin,
Cincin ku berkilat berwarna coklat,
Akan ku pakai ia selalu..